Provozní doba AquaFocus.cz: Po - Pá 8:00 - 16:30 / Osobní odběr zboží na provozovně je po tel. dohodě možný Po - Ne až do 22.00
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8:00 - 16:30 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 • Kategorie blogu
 • Štítky blogu
Novinky
10.03.2022
KRIZOVÝ PALIVOVÝ PŘÍPLATEK
  Vážení obchodní přátelé, velice si vážíme naší vzájemné spolupráce a Vašeho zájmu o naše služby. Neustále sledujeme vývoj na trhu tak, abychom zaj... číst celé
10.11.2020
Aktuální opatření proti COVID-19
      V souvislosti s preventivními opatřeními proti šíření nemoci covid-19 dbáme nejen v naší provozovně na bezpečnost naší i našich zákazníků dle... číst celé
18.03.2019
Spustili jsme nový intrnetový obchod
  Právě jsme spustili nový internetový obchod zaměřující se na komplexní řešení úpravy vody. Nabízíme Vám úpravny vody, zaručující zvýšení kvality pi... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Odběr vzorku pitné vody a popis prvků
10.03.2022
Odběr vzorku pitné vody a popis prvků
Pokud máte vlastní zdroj vody, který chcete používat k pití a zajištění dalších běžných potřeb domácnosti, je nutné provedení laboratorního rozboru vz... číst celé
Nejčastější chyby, kterých se můžeme dopustit při výběru změkčovačů a dalších úpraven vody:
08.08.2019
Nejčastější chyby, kterých se můžeme dopustit při výběru změkčovačů a dalších úpraven vody:
Na trhu se pohybuje spousta firem, které nabízejí kvalitní a funkční řešení. Ale je tomu tak doopravdy? číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Nejčastější chyby, kterých se můžeme dopustit při výběru změkčovačů a dalších úpraven vody:
08.08.2019
Komentáře (5)

Nejčastější chyby, kterých se můžeme dopustit při výběru změkčovačů a dalších úpraven vody:

 

Na trhu se pohybuje spousta firem, které nabízejí kvalitní a funkční řešení. Ale je tomu tak doopravdy?

 

 1. Kvalitní a seriózní firma či dodavatel má ve svém portfoliu více než jen jeden výrobek, který vyřeší Vaše problémy s různými druhy znečištění vody
 2. Seriózní firma či dodavatel, se bude pro návrh adekvátního řešení zajímat o aktuální rozbor vzorku Vaší vody z vrtu či studny, nebo o Vašeho dodavatele v případě, že odebíráte vodu z řadu a také o to jakou máte denní spotřebu
 3. Seriózní firma či dodavatel Vám nabídne záruční i pozáruční servis, který je pro správnou funkci a prodloužení životnosti použité technologie velice důležitý

 

Bez aktuálního rozboru vzorku vody či znalosti kvality vody z řadu a Vaší denní spotřeby nelze navrhnout adekvátní velikost spolehlivě a ekonomicky fungující technologie.

 

Změkčení vody je po dezinfekci druhá nejběžnější technologie nabízená k úpravě vody ze soukromých zdrojů. V ČR z veřejných vodovodů dostává vodu s vysokou tvrdostí více jak 30% uživatelů.

Tvrdost vody není ale pouze jediným problémem uživatelů, proto jsou nabízeny různé technologie. Na trhu jsou multifunkční technologie, které mohou být dražší než samotné změkčení, ale levnější než kdybyste si pořídili změkčení a následně na to další zařízení. Oproti běžně používaným technologiím, vynikají tyto úpravny až trojnásobně nižšími náklady na provoz a nahrazují až 4 samostatné filtrační jednotky.

Každá seriózní firma by se tedy od Vás měla snažit zjistit co nejvíce informací o vodě, upozornit Vás na potenciální problémy a nabídnout Vám možná řešení.

 

Čím více problémů, tím je i vyšší cena.

 

Nejčastěji používané technologie pro změkčení vody:

 

 1. Levnější a jednodušší jsou různé tablety do praček a myček nádobí tzv. aditiva. V průmyslu se tyto látky dávkují v podobě koncentrovaných roztoků, které nazýváme antiscalanty. Antiscalanty však nejsou zdraví prospěšné a do pitné vody se nedávkují!
 2. Na trhu je také možné za poměrně dostupné ceny zakoupit i „odstraňovače“ vodního kamene, které jsou založeny na principu působení magnetického pole pomocí permanentních magnetů, elektromagnetů, elektrostatických nebo elektrických střídavých polí. Označovány jsou jako magnetické úpravny vody. Funkčnost/nefunkčnost těchto produktů je velmi dobře popsána ve stanovisku SZÚ - Národního referenčního centra (NRC) pro pitnou vodu k přístrojům na úpravu vody na bázi magnetické úpravy, vypracované MUDr. Františkem Kožíškem, CSc. vedoucím Národního referenčního centra pro pitnou vodu. Nechť si tedy na tento produkt udělá svůj názor každý sám.
 3. Jedinou technologií, kterou lze dnes považovat za opravdu funkční je proces změkčení probíhající na principu iontové výměny, kdy voda protéká vrstvou silně kyselého katexu, který na sebe váže ionty vápníku (Ca) a hořčíku (Mg). Ty jsou nahrazovány sodíkem (Na). Sodík není zdraví škodlivý, proto se tento způsob úpravy používá na pitnou vodu.Tímto jednoduchým procesem je dokončeno změkčení vody (odstranění tvrdosti). Po nasycení média (katexu) automatický řídící ventil spustí regeneraci změkčovače, při které dochází k jeho proplachu 100% solným roztokem (NaCl). K regeneraci změkčovače dochází po vyčerpání maximální kapacity buď okamžitě, případně je možné nastavit tzv. odloženou, ke které dochází většinou v nočních hodinách, kdy nebývá žádný odběr vody. Tyto možnosti nastavení nabízejí všechny typy řídících ventilů. V některých typech řídících ventilů jsou integrované tzv. řezací šrouby, kterými lze nastavovat hodnotu výstupní tvrdosti vody (doporučené hodnoty stanovuje Vyhláška MZ 252/04 Sb). Zařízení při regeneraci vyplachuje vodu do odpadu.

 

KDY, JAK, KDE?

 

KDY uvažovat o změkčovači či jiné úpravně vody?

 

Odpověď je VŽDY. Voda je jednou ze základních lidských potřeb a její kvalita je z nejrůznějších hledisek velice důležitá, její odpovídající příjem (spolu s příjmem dalších tekutin) je nejen podmínkou pro správné fungování všech procesů v lidském těle, ale přispívá i k duševní pohodě člověka. Přesto lidé o kvalitě vody neuvažují vždy v předstihu. Domácnost bez zdroje vody si v dnešní době lze jen těžko představit. Pakliže stavíte dům, chatu či chalupu a plánujete využití vlastního zdroje vody, měli byste se ještě před dokončením stavby zajímat nejen o vydatnost studny či vrtu, ale také o kvalitu vody. Pokud její kvalita neodpovídá hygienickým požadavkům, může způsobit různé zdravotní problémy akutního či chronického rázu. Riziko spojené s nevhodnou kvalitou nelze vyloučit u žádné vody, bez ohledu na to, zda se jedná o vodu z vodovodního řádu studny či vrtu, o vodu upravenou nějakým zařízením nebo vodu balenou. Pokud se provedeným rozborem vzorku vody zjistí, že některý z hodnocených parametrů není v pořádku, lze vypracovat cenovou nabídku na vhodnou velikost a variantu úpravny vody a potřebný prostor ještě zapracovat do projektu. V ČR je bohužel stále ještě běžnou praxí dodržování postupu v opačném pořadí. Ve výsledku to často vede k pozdějšímu zjištění, že úpravnu vody nelze z prostorových důvodů do již hotové stavby instalovat.

 

JAK správně vyřešit prostor pro instalaci a vybrat vhodný typ?

 

Změkčovač je vhodné instalovat na centrální přívod vody do celého objektu. S čím je třeba počítat v místě připojení technologie: snadný přístup k vodovodnímu i odpadnímu potrubí a zásuvka 230V v dosahu. Ale hlavně také s dostatečným prostorem pro samotnou technologii, která může mít dle použitého typu znatelně rozdílné požadavky na výškové i půdorysné umístění!

A proto „dvakrát měř a jednou řež“.

 

Zařízení nesmí být vystaveno mrazu, přílišnému vlhku a vysokým teplotám!

 

Zvýšenou pozornost věnujte i provedení rozboru z vyšetřovaného vzorku vody. Většina laboratoří nezná možnosti a funkce úpraven vody a proto se může stát, že ve výsledném rozboru vody budou chybět některé ukazatele, které jsou pro zvolení adekvátního typu a velikosti zásadní! Tabulku s ukazateli, které by rozbor měl obsahovat, si stáhněte ZDE.

Seriózní firma či dodavatel Vám bez znalosti všech potřebných chemických a mikrobiologických ukazatelů nevytvoří cenovou nabídku. V případě, že by Vám i přes nekompletní ukazatele v rozboru nějaký „profesionál“ nabídnul dostupnou variantu úpravy vody, můžete po čase dojít ke zjištění, že původně „levná“ varianta byla ve výsledku neefektivní a neřešila další problémy, na které jste přišli až po nějakém čase užívání vody. Existuje totiž několik již zmiňovaných typů multifunkčních filtrů, které nahrazují až 4 samostatné filtrační jednotky. Pozdější rozšiřování úpravny o další jednotky se Vám zbytečně prodraží. V některých případech to ovšem prostorové dispozice místnosti či šachty vůbec neumožňují.

 

Běžně se řeší například zvýšený obsah železa, manganu, amonných iontů a nadlimitní hodnota CHSK a celkové tvrdosti vody. Všechny tyto problémy lze odstranit jedním zařízením.

 

Aby mohl být změkčovač navržen v optimální velikosti, je důležité znát celkovou tvrdost vody, kterou by měl obsahovat provedený rozbor vzorku vody z vrtu či studny. V případě změkčení vody z vodovodního řadu lze hodnotu tvrdosti zjistit na webových stránkách Vašeho dodavatele, případně si ji můžete změřit sami za použití lakmusových papírků, nebo testerem tvrdosti ve formě kapek. Ve všech případech je taktéž důležitá znalost denní spotřeby vody. Pokud ji neznáte, postačí počet osob v domácnosti. Pro výpočet se pak standardně vychází z celorepublikového průměru spotřeby vody na osobu. V případě, že plánujete upravenou vodu používat např. na plnění bazénu, mytí vozů či pro zalévání zahrady, závlahovým systémem (který je na tvrdost a jiné nečistoty velice citlivý) apod. určitě na to dodavatele také upozorněte.

 

Bez znalosti spotřeby a celkové tvrdosti vody nelze vypočítat potřebné množství katexové náplně a seriózně navrhnout adekvátní velikost technologie. Při volbě velikosti se vždy musí počítat i s rezervou při nastavené odložené regeneraci média změkčovače, která tvoří zhruba denní spotřebu vody celé domácnosti.

Nedostatečně velký změkčovač je sice levnější, má ale za následek nedostatečné změkčení díky rychlému nasycení média a velice často regeneruje, čímž Vám rapidně stupají provozní náklady. Existuje celá řada změkčovačů v různých cenových hladinách a provedeních. Ty levnější disponují řídícími jednotkami, které při regeneraci trvající 30 – 60 min. nepropouští vodu dál do objektu (v celém objektu neteče voda) a nemají tzv. řezací šrouby (směšovače), kterými lze nastavovat hodnotu výstupní tvrdosti vody (doporučené hodnoty stanovuje Vyhláška MZ 252/04 Sb). Té lze dosáhnou pouze přidáním By-passu. Při regeneraci mají také vyšší spotřebu vody i tabletové regenerační soli. Dražší verze změkčovačů naopak disponují řídícími jednotkami, které při regeneraci vodu dále do objektu propouští (ovšem neupravenou) a tzv. řezací šrouby mají. Jsou zároveň mnohem hospodárnější ve spotřebě vody i tabletové soli, a to až o 30%. Další verze změkčovačů je vhodná do prostředí, kde je požadavek na zajištění nepřetržité dodávky změkčenou vodou. To znamená, že řídící jednotka musí být schopna propouštět upravenou vodu dál do objektu i při regeneraci. Toho se dá dosáhnout buď sestavou dvou či více paralelně zapojených změkčovacích jednotek, nebo zařadit dvojitý (duplexní).

 

KDE Vám rádi a ochotně pomohou s Vaším problémem?

 

V našem internetovém obchodě AquaFocus.cz

Nabízíme širokou škálu cenově dostupných zařízení na úpravu vody dle konkrétního typu znečištění.

Nabízíme Vám úpravny vody, zaručující zvýšení kvality pitné vody z vodovodních řadů, studní či vrtů. Naším cílem je 100% spokojenost zákazníků a proto klademe veliký důraz na individuální přístup s ohledem na jejich potřeby. Soustředíme se na poskytování komplexních služeb formou bezplatné odborné konzultace přes zajištění rozboru vody, návrhu vhodného řešení až po profesionální montáž se zaškolením a zajištěním pravidelného servisu pro různé segmenty zákazníků. V naší nabídce naleznete úpravny vody např. na odstranění bakteriologické kontaminace, prvoků, vodního kamene, železa, manganu, dusičnanů, amoniaku, zákalu, chlóru, pesticidů, hormonů a další. Jejich využití je v domácnostech, rodinných domech, gastro provozech, kavárnách, firmách, průmyslu apod. Jednoduše všude tam, kde je zhoršená kvalita vody.

 

Máte-li zájem o jakékoliv zařízení či službu, kontaktujte nás, na Vaše otázky jsme připraveni kdykoliv ochotně odpovědět a s výběrem Vám pomoci.

 

 

Jan Kadeřábek

Provozovatel e-shopu

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

Kde nás najdete

Zájezdní 1678/17
193 00
Praha 9 - Horní Počernice

GPS souřadnice: 50°06'17.4"N 14°36'45.3"E

 

Kontakty
Logo
Jan Kadeřábek
Jan Kadeřábek
(Po-Pá, 8:00 - 16:30 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz